top of page

Historia Prix Galien

sięga 1970 roku. Od tego czasu nieprzerwanie wyróżniamy autorów innowacji, integrujemy naukowców, inspirujemy decydentów.

Medal Alberta de Jaegera

Medal Prix Galien został zaprojektowany przez laureata architektonicznej nagrody Premier Grand Prix de Rome, Alberta de Jaegera (1908 – 1992). De Jaeger zaprojektował medale dla wybitnych osobistości, takich jak papież Pius XII (w Villa Medici, 1937), Jan-Paweł I, prezydent Dwight D. Eisenhower, prezydent John F. Kennedy, wybitni dowódcy wojskowi, w tym marszałkowie Leclerc, Koenig, Montgomery, Marshall i Żukow. Projektował dla Instytutu Weizmann'a, a także dla wielu artystów, pisarzy i wybitnych osobistości, jak choćby Marcel Proust, Henri de Montherlant czy Paul Harris. 

 

De Jaeger tworzył także medale dla laureatów Nagrody Nobla, cesarzowej Iranu, księżnej Monako Grace i wielu innych. Medal Alberta de Jaeger'a jest przyznawany najwybitniejszym naukowcom w dziedzinie medycyny i farmacji nieprzerwanie od 53 lat. 

Konkurs Prix Galien Polska
Claudius Galenus

Claudius Galenus

Prix Galien powstało w hołdzie dla Claudiusa Galenusa. Ten rzymski psycholog, klinicysta i badacz greckiego pochodzenia od ponad dwóch tysiącleci uważany jest za ojca współczesnej medycyny i farmacji. Urodził się w 131 roku, studiował w Smyrnie, Koryncie i Aleksandrii, czyli trzech ośrodkach wiedzy medycznej starożytnego świata. Był medykiem na dworze Marka Aureliusza. W Rzymie zyskał reputację uzdrowiciela, nauczyciela, badacza i autora dzieł o tematyce medycznej. Jego poglądy na funkcjonowanie organizmu ludzkiego były tak innowacyjne, że został nie tylko medykiem dworu, ale także osobistym lekarzem Kommodusa, następcy cesarza. Galienus zmarł w roku 201, ale pozostawił po sobie ponad pięćset prac związanych z anatomią, fizjologią, patologią, teorią i praktyką medyczną oraz wieloma formami terapii.

 

Jego prace stały się podstawą szkoły zwanej „galenizmem”, która dominowała w naukach medycznych aż do renesansu. Galienus stworzył i opisał 473 oryginalne leki. Był pierwszym naukowcem, który tak dokładnie i wyczerpująco skodyfikował sztukę tworzenia leków ze składników roślinnych i mineralnych. Jego zdolności obserwacji, logiki i dedukcji uczyniły go prawdziwym następcą Hipokratesa, a jego pogląd, że głównym celem medycyny jest opieka nad pacjentem, stał się jednym z kamieni węgielnych współczesnej nauki.

Komitet założycielski Prix Galien USA

Pomysłodawcą uczynienia z  Prix Galien  konkursu w skali międzynarodowej był prof. Ellie Wiesel, amerykański pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1986)

Prof. Ellie Wiesel

Laureat Nagrody Nobla,
Boston University

Prof. Walter Gilbert

Laureat Nagrody Nobla,
Harvard University

Prof. Joseph Goldstein

Laureat Nagrody Nobla
Southwestern Medical

Prof. Paul Greengard

Laureat Nagrody Nobla,
Rockefeller University

Prof. Eric R. Kandel

Laureat Nagrody Nobla,
Columbia University

Prof. Joshua Lederberg

Laureat Nagrody Nobla
Rockefeller University

Prof. Bengt Samuelsson

Laureat Nagrody Nobla,
Karolinska Insitute

Prof. Michael S. Brown 

Laureat Nagrody Nobla,
Southwestern Medical

Prof. Barry S. Coller 

Physician-in-Chief

Rockefeller University

bottom of page